Acımız çok büyük...

Türkiye yasta… Mübarek üç ayların habercisi Regaip Kandili’ni idrak ettiğimiz gecede, Suriye İdlib'te 33 askerimizin şehit olduğu haberini almanın yasını yaşıyoruz. Rejim güçlerinin alçakça saldırısıyla şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyoruz. Türkiye olağanüstü bir süreçten geçmektedir. Cumhuriyet tarihimizde milli güvenliğimize yönelik en ciddi tehditleri yaşıyoruz.
Gün; birlik, beraberlik ve kenetlenme günüdür. Bekamız için devletimizin alacağı siyasi ve askeri her kararın yanındayız ve destekçisiyiz.
Devletimizin ve kahraman silahlı kuvvetlerimizin, bu alçakça saldırıları bertaraf edeceğine, şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağına güvenimiz ve inancımız tamdır. Vatanımızı canı pahasına müdafaa eden kahraman askerlerimiz için dua ediyor, muvaffakiyetler diliyoruz.
Genellikle işler ters gittiğinde ‘hepimiz aynı gemideyiz’ sözü çok kullanılır, ama biz denizciler için bu söz çok anlamlıdır. Bizler hayatın her anında aynı gemide olduğumuz için gemide birlik ve beraberliğin ne kadar önem arz ettiğini hepimiz iyi biliriz. Dünyanın küreselleşmesi ile birlikte avantaj ve dezavantajları da birlikte yaşıyoruz. Bu olumlu ve olumsuz gelişmelerden de en çok denizcilik sektörümüz etkilenmektedir. Özelikle Çin’de başlayan Korona Virüsü dünya ülkelerini olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit etmektedir. Bu konuda devletimizin kararlı bir şekilde aldığı tedbirleri de takdirle karşılıyoruz. Bu sayımızda Piri Reis Üniversitemizden akademisyen arkadaşımız Korona Virüsü’nün deniz ticaretine etkilerini ele aldı. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman Kan da Boğazlarda ve limanlarımızda alınan önlemleri anlattı. İlgiyle okuyacağınızdan eminim. Umarız insanlık tarihi için çok tehlikeli olan ve şu anda 2 bin 800’den fazla insanın hayatını kaybettiği virüsün çaresi bir an önce bulunur. Böylece dünyada yaşanan insan ölümleri ve panik son bulur.
Her zaman olduğu gibi sektörümüz için yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan sektörün sorunlarının çözümü için çalışmalar yaparken, diğer taraftan da “Yaptıklarımızı daha iyi nasıl yapabiliriz?” konusunda taraflarla toplantılar yaparak, yeni stratejiler oluşturmaya çalışıyoruz. Turizm sezonun açılması ile birlikte öncelikli konularımızdan biri de deniz turizmini geliştirmek olacaktır. Bu sene 24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2020’ye katıldık. Fuara deniz turizminin yoğun olduğu şubelerimiz de katılım sağladı. Hem Odamızın tanıtımı ve bilinirliği, hem de deniz turizmi ile iştigal eden şubelerimizin kendilerini tanıtmaları açısından güzel bir fırsat oldu.
Bilindiği gibi ülkemiz için turizm büyük önem arz etmektedir. Bacasız sanayi niteliğindeki bu iş kolu hem döviz girdisi, hem de istihdam açısından çok önemlidir. Türkiye’nin turizm gelirlerinin %20’sine yakını deniz turizminden gelmektedir. Bu oranı daha yukarı çekmek için hem yerel, hem de uluslararası boyutta çalışmalarımız ve tanıtımlarımız devam etmektedir. Marinalarımızın doluluk oranı geçen seneye göre daha iyi bir noktada, Mavi Tur da deniz turizminin çok önemli bir segmentini oluşturuyor. Elbette ki, deniz turizmi konusunda daha profesyonel tanıtımlara ihtiyacımız var, bu konu ile ilgili fuarlar komitemiz gereken çalışmaları yapıyor.
İran sınırında meydana gelen ve ne yazık ki Van’da şiddetle hissedilen depremde hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yaşadığımız coğrafyada olup biten olaylar sebebiyle askerlerimiz ülkemizin güvenliğini sağlamak için görev yapıyor. Bu uğurda şehit olan askerlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Birlik olduğumuz zaman aşamayacağımız hiçbir şey olmadığına inanıyorum. Allah Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun…