• Anasayfa
  • |
  • Acımız Çok Büyük Ama Devlet Millet El Ele Vererek Bu Zor Günleri de Aşacağız

Acımız Çok Büyük Ama Devlet Millet El Ele Vererek Bu Zor Günleri de Aşacağız

6 Şubat günü, Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem felaketiyle karşı karşıya kaldık.

Aynı gün içerisinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7, Elbistan ilçesi merkezli 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremi yaşadık. Birbiri ardına gerçekleşmesi, etki alanı ve yıkım gücüyle "olağandışı ve ender görülen bir afet" olarak kayıtlara geçen depremler sonucunda 108 bin 812 kilometrekare bir alanda 13,5 milyon insanımız etkilendi. Yine Dünyada kayıtlara geçen benzer büyüklükteki depremler 20-30 km derinlikte oluşurken, bu deprem 7 km derinlikte meydana geldi. En uzun fay kırığı 400 kilometre olurken, Kahramanmaraş merkezli depremde 500 kilometre fay kırığı oluştu. Tüm bu rakamlar yaşadığımız felaketin vahametini ortaya koyuyor.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede binlerce artçı sarsıntı yaşanırken, üzerinden iki hafta geçtikten sonra 20 Şubat akşamı Hatay’da da ardı ardına 6.4 ve 5.8’lik depremler meydana geldi, yeni deprem haberleri hepimizi bir kez daha sarstı.

Başta Kahramanmaraş ve Hatay’da ağır hasara yol açan depremlerden Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Adana, Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır illerimiz etkilendi, çok sayıda insanımız hayatını kaybetti ve yaralandı.

Acımız çok büyük… Deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ülkemize baş sağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim ülkemizi her türlü afetten, beladan, kazadan muhafaza eylesin.

İlk deprem haberini alır almaz devletimiz ve milletimiz el ele vererek, bölgeye ulaşmak, arama kurtarma çalışmalarını başlatmak ve yardım götürmek üzere seferber oldu. Deniz Ticaret Odamız da ilk günden itibaren Şubelerimizle birlikte bölge halkının yaralarını sarmak için büyük gayret gösterdi. Çatı örgütümüz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve İstanbul Valiliği koordinasyonunda temin edilen malzemeler İstanbul ve Şubelerimizin bulunduğu il ve ilçelerden deprem bölgesinde ihtiyaç sahiplerine en hızlı şekilde ulaştırıldı, ulaştırılmaya devam ediliyor.

Yine Denizcilik Sektörümüz de tüm imkanlarıyla bölgeye yardıma koştu. Odamız üyesi olan, olmayan kişi ve firmalara ait ticari, balıkçı, römorkör, feribot onlarca gemi deprem bölgesine iş makinesi, insani yardım malzemesi, yaşam konteyneri taşıdı, depremzedeleri bölgeden tahliye etti. Yardım çalışmalarına duyarlılık göstererek, var gücüyle destek ve katılım sağlayan denizcilik camiasına teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun.

Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte 19 Şubat Pazar günü, Hatay’ın Antakya ve İskenderun ilçelerine gittik, incelemelerde bulunduk. İskenderun Şubesi Meclis Üyelerimizle bir araya geldik, acil ihtiyaç konularını ele aldık.

İskenderun önemli bir liman kentimiz… Buradaki ekonomik aktivitenin bir an önce başlayabilmesi için yapılması gerekenleri inşallah en kısa sürede hayata geçireceğiz. Diğer yandan afet bölgelerindeki ihtiyaçları yakından takip ediyoruz ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere var gücümüzle çalışıyoruz.

Geldiğimiz nokta itibarıyla deprem bölgesinde evlerini yitiren, ağır kış koşullarında dışarıda kalan insanlarımızı güvenle, huzurla oturabilecekleri kalıcı konutlara kavuşturmak en önemli ihtiyaç olarak karşımızda duruyor. Nitekim Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız depremden etkilenen illerde kalıcı konutların inşa edileceği alanları belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de Bakanlığımızla iş birliği içerisinde kalıcı konut yapma kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ), bölgede gösterilecek alanlara yine İdare’nin onayladığı proje ve standartlarda kalıcı konutlar inşa edilecek.

Kampanyada mümkün olduğunca çok sayıda bina veya konut yapımına maddi katkı sağlayarak güçlü bir şekilde yerimizi almak istiyoruz. Bu konuda üyelerimize gerekli çağrıları yaptık. Büyük travma yaşanan bölge halkının yeniden hayata tutunmasını sağlayacak, sosyal bir dayanışma vesilesi olacak bu kampanyaya üyelerimizin destek vereceğine, devlet millet el ele vererek bu zor günleri de birlik ve beraberlik içerisinde aşacağımıza yürekten inanıyorum.

Malum mübarek ay ve günlerden geçiyoruz. 6 Mart Pazartesi günü Berat Kandili’ni idrak edeceğiz. 23 Mart Perşembe günü itibarıyla oruç ibadetinin yerine getirildiği Ramazan ayı başlayacak. Mübarek gün ve gecelerin kalplerimize huzur, işlerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesini, Yüce Rabbimizin ülkemizi, milletimizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı her türlü afetten korumasını niyaz ediyorum.

Kalın sağlıcakla…