• Anasayfa
  • |
  • Bir yılı geride bırakırken…

Bir yılı geride bırakırken…

2019 yılı bizim için oldukça yoğun geçen bir yıl oldu. 2019’da; bir taraftan sektörümüz ile bir araya gelip sorunları ve çözüm önerilerini yerinde tespit etmek için arkadaşlarımızla yurdun dört bir yanına gidip incelemelerde bulunduk. Bir taraftan da uluslararası toplantılara sektörümüzü temsilen katılarak, uluslararası tanıtımımıza katkı sunmaya ve işbirlikleri geliştirmeye çalıştık.
Kasım ayını yine çok önemli toplantı ve organizasyonlarla geçirdik. İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak bizim de desteklediğimiz, Deniz Kültürü Derneği tarafından ‘Gelecek senin, denizlerine sahip çık!’ sloganıyla Nişantaşı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan İklim Değişikliği Kurultayı’nda “İklim Değişikliği Tehdidi Altında Denizler ve Denizcilik Sektörü” masaya yatırıldı. İklim değişikliği konusu göreve geldiğimiz günden itibaren bizim de en öncelikli konularımızdan biri oldu. Kurultayda gerek denizcilik sektöründe IMO tarafından getirilen yeni kurallar, gerekse önümüzdeki süreçte denizlerimiz ve doğamızın hangi tehditler altında olduğu konuları anlatıldı ve hangi acil eylem planları yapmamız gerektiği konusunda çok önemli bildirgeler sunuldu. Bu başarılı kurultayda emeği geçen herkesi kutluyorum. Kurultayın sonuç bildirgesini de yakında sizlerle paylaşacağız.
Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçılar Birliği tarafından her yıl düzenlenen gemi inşa fakülteleri öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği Gemi ve Yat Tasarımı Yarışması Ödül Töreni yapıldı. Tasarım yarışmasında çok ilgi çekici projeler sergilendi. Gemi inşa sektörümüz için inovasyon niteliğinde olan bu yarışmada dereceye giren gençlere ödüllerini verdik. Çok başarılı çalışmalar yapılmış. Her yıl giderek hem katılım, hem de proje sayısının arttığını görüyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Organizasyona emek veren herkese teşekkür ediyorum.
Yılın son ziyaretini Antalya şubemize yaptık. Antalya’daki üyelerimizle bir araya geldik, sorunları yerinde tespit ettik ve çözüm önerilerini masaya yatırdık. Bu ziyaret daha çok bir çalıştay niteliğindeydi. Ayrıca gezi sırasında Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, S.S. Manavgat Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Ömer Şahin’i de makamlarında ziyaret ettik. Antalya, Alanya, Manavgat ve Kemer’de üyelerimizle bir araya geldik. Bu geziler seçim sürecinde üyelerimize verdiğimiz bir sözdü. Söz verdiğimiz gibi bütün üyelerimizi ziyaret edip, sorunları yerinde tespit ediyoruz. 2020 yılında da bu ziyaretlerimiz devam edecek.
Kasım ayının son toplantısını Türk denizcilik sektörü için çok önemli olan IMO Genel Kurulu’na katılarak yaptık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan öncülüğünde, bürokratlarımız ve Oda yönetimi olarak bu önemli toplantıya katılım sağladık. IMO Genel Kurulu’nda, C kategorisinde seçimler yapıldı. Türkiye C kategorisindeki adaylar arasında bulunuyordu. Türkiye’nin konsey üyeliği adaylığının desteklenmesi amacıyla Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın ev sahipliğinde 26 Kasım Salı akşamı Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, IMO Genel Sekreteri Ki Tack Lim’de katıldı. Seçimler sonucunda Türkiye konsey üyeliğine yeniden seçildi.
Her zaman söylediğimiz gibi, denizcilik küresel bir sektördür ve aslında bizim sektörümüzde devletler arası rekabet vardır. İdare sektör işbirliği denizcilik sektöründe hayati bir konudur. Bugüne kadara hükümetimizin ve idaremizin küresel alanda yaptıkları her faaliyetin yanında olmaya çaba gösterdik. Sektördeki STK’larımıza, uluslararası bağlı bulundukları kurumlarda yönetici olmaları gerektiğini ve karar vericilerle aynı masada olmamız konusunun önemli olduğunu söyledik. Bu, Türk denizcilik sektörümüz için çok önemli…
Acısı ve tatlısıyla bir yılı geride bıraktık. Yeni yılın dünyaya, ülkemize, sektörümüze barış ve bereket getirmesini diliyorum. Yeni yıl sektörümüz için karamsar gözükmüyor. Yine de dikkatli olmalıyız. Bir bakmışsınız deniz süt liman, bir bakmışsınız deniz patlamış gemimiz su yüzeyinde beşik gibi sallanıyor. Koşullar ne olursa olsun tedbiri asla elden bırakmayalım. Yeni yıl, yeni kurallarla geliyor. Türk denizcilik sektörü bu sürece hazır diyebiliriz. Yine de bazı şeyleri yaşayarak göreceğiz. Herkesin yeni yılını kutluyor, sağlık huzur ve bol kazançlı bir yıl temenni ediyorum. Allah selamet versin...