• Anasayfa
  • |
  • Covid-19 sürecinde normalleşmenin ilk adımlarını atarken...

Covid-19 sürecinde normalleşmenin ilk adımlarını atarken...

Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs (Covid-19) salgınında mayıs ayını da geride bıraktık. Ekonomiden sosyal hayata birçok alanda salgınla mücadele kapsamında hayata geçirilen tedbirlerden derin bir şekilde etkilendik. Mart ve nisan ayları sıkıntılı bir şekilde geçerken, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, Sağlık Bakanımızın yönetiminde salgının başladığı ilk günden bu yana başarıyla uyguladığımız önlemler ve özverili sağlık çalışanlarımız sayesinde mayıs ayının ikinci yarısından itibaren normalleşme hazırlıklarını başlattık. Şimdi yeni bir aşamaya geçiyoruz. Haziran ayının başlamasıyla birlikte birçok yasağın artık kalktığına şahit olacağız. Salgının ilk ve en yıkıcı hamlesini savuşturduk ama hastalığa karşı ilaç veya aşı bulunmadığı sürece hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını aklımızdan hiç çıkartmamalıyız.
Bu yeni dönemde de, aklımızda sosyal mesafe kuralı, yüzümüzde maskemiz, sağlık tedbirlerinden asla taviz vermeden işlerimize bıraktığımız yerden devam etmeliyiz; yeni dönemi akıllı ve planlı bir şekilde yönetmeliyiz. Çok sıkıntılı geçen bir süreç sonunda adeta iğne ile kuyu kazarak elde ettiğimiz kazanımları heba etmemeye büyük özen göstermeliyiz.
Salgının başından bu yana üyelerimizin bu süreçten mümkün olabilen en az hasarla sıyrılabilmeleri için gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mayıs ayı boyunca da video konferans aracılığıyla sektörel toplantılarımıza devam ettik. Yönetim kurulumuz haftalık toplantılarını düzenli şekilde yaptı. Tüm bu toplantılarda, sizlerden gelen sıkıntı ve talepleri ilgili bakanlıklara iletmeye, değişen şartları sürekli değerlendirmeye ve aktif hareket etmeye devam ettik.
Mayıs ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldım. TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile konsey ve sektör meclislerinin başkanları olarak bakanımıza iş dünyasının güncel sorun, talep ve beklentilerini aktarma fırsatı bulduk. Toplantıda, kriz sürecinde zorlukların aşılması noktasında kamu ve özel sektör iş birliğiyle iyi bir sınav verildiği konusunda hemfikir olduk, normalleşme sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm bu sıkıntıları da aşarak küresel yarışa kaldığımız yerden devam edeceğimize olan inancımızı bir kez daha teyit ettik. Bakanımız Sayın Berat Albayrak da, bu dönemde esnafa, sanayiciye, KOBİ'lere likidite ihtiyaçları için gerekli tüm destekleri seferber ettiklerine dikkati çekerek, normalleşme sürecinde de yine hızlı adımlar atmaya devam edeceklerinin müjdesini verdi. Dünyanın birçok ülkesinde de ekonomiyi açma ve kademeli normalleşme çabaları başlamış görünüyor. Yılın ikinci yarısında bu gelişmelerin başta ticaret olmak üzere Türkiye ekonomisine olumlu yansımalarını inşallah göreceğiz. Haziran ayının başlamasıyla birlikte turizm sezonu da açılıyor. Bu yıl sezona buruk bir şekilde başlıyoruz. Yılbaşında yaptığımız planlamalarda 2020 yılında beklentilerin çok yüksek olduğu bir turizm sezonuna hazırlanıyorduk ki, Covid-19 salgınıyla karşılaştık, tüm hesaplarımız alt üst oldu. Turizm, salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer aldı. İnsanlar haklı olarak sağlık kaygısı taşıyorlar. Bu nedenle izole olabilecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri ortamları arıyorlar. Bu noktada, yat turizmi ve mavi yolculuğun ön plana çıktığını görüyoruz. Bu konuda beklediğimiz karar da çıktı. Ticari yat ve ilkel yapılı ahşap gemilerin, sağlık tedbirlerine uyma koşuluyla 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine yeniden başlamalarına izin verildi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımıza sektörümüz adına eşekkür ediyoruz. Ben, sektördeki tüm üyelerimizin her şeye rağmen bereketli bir turizm sezonu geçirmelerini diliyorum. Allah, işlerini rast getirsin.
Haziran ayında Babalar Günü’nü kutlayacağız. Ailenin temel direği olan babalar, adalet, paylaşma, sorumluluk, sevgi, saygı, otorite gibi hayati değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasında belirleyici bir rol üstleniyorlar. Başta kendi babam olmak üzere fedakarlığın ve merhametin simgesi, evlatlarının kahramanı, kocaman yürekli tüm babaların Babalar Günü'nü kutluyorum. Ahirete göçen tüm babalarımızı da rahmetle anıyorum.
25 Haziran Dünya Denizciler Günü olarak kutlanıyor. Gerek ülkemiz, gerekse dünya ekonomisine katkılarından ve ülkelerin refah düzeyinin gelişmesindeki önemli hizmetlerinden dolayı tüm denizcilere şükranlarımı sunuyorum. Bu ülke için, bu sektör için kim emek vermişse, saygı ve minnetle anıyor, ölmüşlere de Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.
Kalın sağlıcakla...