Denizde iş var…

İstihdam seferberliği ile ilgili başlatılan kampanya için denizcilik sektörümüzden çok büyük destekler aldık. Bundan dolayı sektörümüze çok teşekkür ederim. Özellikle şubelerimizin istihdam konusunda yaptıkları başarılı çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyorum. Bu kampanyamız devam edecek,istihdam konusunda kurum ve kuruluşlarımızın bu sıkıntılı süreçte hassasiyetlerini artırarak devam edeceklerine inanıyoruz. Sıkıntılı günleri birlik ve beraberlik içinde aşacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Geçtiğimiz gönlerde Odamızda gemi inşa sanayimizi ilgilendiren önemli bir toplantı yaptık. Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Komisyoneri Violeta Bulc ve beraberindeki heyetle “Maritime Business Dialogue” isimli toplantıyı gerçekleştirmek üzere merkez binamızda bir araya geldik. Bu toplantıda, denizcilik sektörü ve endüstrisinde Avrupa Birliği ile işbirliği olanakları” konusu gündeme getirildi. Türk denizcilik sektörü ve endüstrisinin mevcut yeteneklerinin ve potansiyelinin, Avrupa Birliği ile geliştirilecek ortak girişim ve projeleri, uluslararası denizciliğin taleplerini de karşılayabilecek yeni bir pazara dönüştürme fırsatını tüm boyutları ile görüştük.

Türkiye’nin sahip olduğu gemi inşa, bakım onarım, retrofitting ve gemi söküm imkan ve kabiliyetlerinin, Avrupa Birliği ile münhasır ortaklık ve iş birliği içerisinde geliştirilmesi ve kullanımının, Türkiye’nin de ayrılmaz bir parçası olduğu Avrupa’ya yeni ufuklaraçabileceğini belirttik. Ayrıca Türkiye- Avrupa Birliği ortak çalışması olarak geliştirilecek denizcilikte çevre dostu projelerin, AB fonları ve bankalarından sağlanacak finansman desteği ile özel sektör açısından da uygulanabilir ve yatırım yapılabilir birer faaliyet alanı olabileceğinin özellikle altını çizdik ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

Deniz Ticaret Odası olarak, önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. 15. Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı, 02-05 Nisan 2019 tarihleri arasında, İMEAK Deniz Ticaret Odası desteği ile UBM Fuarcılık tarafından VIAPORT Marina Tuzla – İstanbul’da düzenlenecek. Şimdiden bütün fuar katılımcılarımıza başarılar diliyorum. Fuar giderek büyüyor ve uluslararası boyut kazanıyor. Sektörümüz ve ülkemiz tanıtımı açısından çok önemli bir etkinlik olacak.

Diğer taraftan Türk Deniz Eğitim Vakfı TÜDEV’in 22 Şubat 2019’da yaptığımız Olağan Genel Kurul toplantımızın ardından ilk toplantımızda görev dağılımını belirledik. Ardından ikinci yönetim kurulu toplantımızı da büyük bir heyecanla yaptık. Bu dönemde en öncelikli hedeflerimizden biri TÜDEV’in tüm sektör mensuplarınca yakından tanınması ve desteklenmesi için çalışmalar yapmak olacak. Bu dönem bir yenilik yapmak istiyoruz, asıl ve yedek üyeler birlikte toplanarak ortak bir sinerji yaratmak için çalışacağız. Daha çok Meclis Üyemizin TÜDEV hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak istiyoruz. Mümkün olduğunca herkesin elini taşın altına koymasını sağlamaya çalışacağız.

Dergimiz ayda bir çıktığı için bazı önemli günleri önceden hatırlatmakta fayda var. Bu mesajım, geleceğimiz olan gençler ve çocuklarımıza… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Siz bizim yarınlarımızsınız, yarınlarımızın bugünden daha iyi olacağına inanıyoruz. Allah yolunuzu ve bahtınızı her zaman açık etsin. Allah selamet versin…