Herkes görev başına!

2018 yılının zor bir yıl olacağını biliyorduk, fakat bu kadar sürprizler yaşayacağımızı tahmin edemiyorduk. Çok da verimli bir yıl olduğunu söyleyemeyiz. 2018 yılını; seçimler, bayramlar, dışarıdan gelen saldırılar, sınır ötesi harekatlar derken yoğun bir gündemle geçirdik. Şimdi iş zamanı… Denizci diliyle söylersek; “Herkes görev başına”… Yeni bir süreçten geçiyoruz ve bu süreçte bizim şiarımız; birlik ve beraberlik olmalı. Birlik beraberliğe giden yoların taşlarını döşememiz gerekiyor. Bunu sektörümüz ve ülkemiz için yapmamız şart. Tatil de bitti arttık iş zamanı, üretim zamanı…

Son zamanlarda ülkemize, bazı ülkeler tarafından bir takım siyasi ve ekonomik yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunun amacı da; gelişen, değişen ve dönüşen ülkemizin önüne engeller koymaktır. Fakat unuttukları bir şey var, bu ülke yokluk, yoksulluk döneminde bile kimseye teslim olmadı, bu onurlu Türk halkı Çanakkale’de destan yazdı. İşte o aynı halk, Türk milleti, aynı Çanakkale ruhuyla ülkesini, milletini korumaya devam edecektir. Kısa bir süre önce meydana gelen 15 Temmuz hain darbe saldırısında bu halk nasıl ki tankların, topların önüne bedenini serdiyse, bundan sonrada aynı kararlılığı göstereceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Çok stratejik bir coğrafyaya sahip olduğumuzdan dolayı, bazı sorunları bugün yaşadığımız gibi yarın da yaşamaya devam edeceğiz. Bu süreci aslında geliştireceğimiz stratejiler ve uluslararası ilişkilerimiz belirleyecek. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana, büyük önder ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk “Yurtta sulh, Cihanda sulh” diyerek, dünya barışını ön plana çıkarmıştır. Bundan sonraki desturumuzda bu yönde olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti olarak dünya barışına katkı yapmaya devam edeceğiz. Dünya barışına ise artık topla tüfekle değil; bilim, teknoloji ve akılla gidilecektir. Gelişmiş ülkeler artık siber ordular kurmaya başladılar. Bizim de, bilim ve teknoloji alanlarında çok ciddi çalışmalar yapmamız ve dünyaya lisans satan bir ülke konumuna gelmemiz gerekiyor. Dünyadaki yeni savaşlar teknolojik savaşlar olacağından dolayı, biz teknolojiye ve bilime ağırlık vermeliyiz. Gelebilecek tehlikeleri önceden tahmin edip, buna göre pozisyon almamız gerekiyor. Özellikle bundan sonra en büyük saldırıların siber saldırı olacağı kesin, bunu bertaraf edecek sistemlerimizi daha da güçlendirmeli ve var olan sistemleri gözden geçirip, olası senaryolar üzerinden tedbirler almalıyız.

Ülkemizi abluka altına almaya çalışıyorlar. Burada her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına büyük görev düşüyor. Öncelikle iç barış için herkesin bu süreçte birbirini ötekileştirmeden, ana eksenimiz “Önce Vatan” şiarını kendimize destur edinmeliyiz. Bir diğer konu ise; uluslararası ilişkilerden geçiyor. Denizcilik sektörümüz küresel bir sektör olduğu için bizlere büyük görev düşüyor. Yurt dışında iş yaptığımız, irtibatta olduğumuz her insanla daha sıkı, daha samimi, daha sıcak ilişkiler kurmamız, ülkemize mutlaka davet etmemiz ve Türk misafirperverliğini yaşatmamız gerekiyor.

Uluslararası iş yapan her firma, her kuruluşumuz kendini gönüllü ateşe olarak görmeli ve bu bilinçle faaliyetlerini sürdürmelidir. Bu ablukayı böyle bertaraf edebiliriz. Uluslararası toplantılara mutlak ve mutlak katılım sağlamamız ve sunumlar yapmamız gerekiyor. Kararları uygulayan değil, karar veren masada daha çok olmalıyız. Alınacak kararlara hem müdahil olmamız açısından, hem de sektörümüz ve ülkemizin menfaatlerini korumamız açısından bu çok büyük önem arz etmektedir.

Eylül ayı sektörümüz için önemli bir tarih. 1 Eylül’de balıkçılarımızın av yasağı kalkıyor ve avlanma dönemi başlıyor. Balıkçılarımıza “Vira Bismillah” diyoruz. Deniziniz bereketli, ağlarınız dolu olsun. Denizcilik sektörü çok meşakkatli bir sektördür, ama balıkçılık daha da meşakkatli bir meslek kolu. Allah yar ve yardımcınız olsun. Ayrıca Eylül ayı içerisinde üniversitelerimiz de, yeni eğitim-öğretim yılına kapılarını açacaklar. Gençlerimize ve genç denizcilerimize yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyoruz. “Niyeti halisane olanın, sonu selamettir” diyerek, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum…