• Anasayfa
  • |
  • Umutlarımızı Yeşerten Gelişmelerle Yaza Merhaba Diyoruz…

Umutlarımızı Yeşerten Gelişmelerle Yaza Merhaba Diyoruz…

 

Umutlarımızı Yeşerten Gelişmelerle Yaza Merhaba Diyoruz…

Koronavirüs salgınında Mayıs ayında tam kapanma nedeniyle sıkıntılı günler geçirdikten sonra yeniden kademeli bir açılma dönemine girdik. İnşallah önümüzdeki süreçte geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamayız ve yeniden sıkı tedbirlere dönmek zorunda kalmayız. Ancak bu sefer daha umutluyuz. Önümüzdeki 4 ayda toplam 120 milyon doz aşının Türkiye’ye geleceği müjdesini bizzat Sağlık Bakanımız ve BioNTech firmasının kurucu ortağı Uğur Şahin’den aldık. Bu, Eylül ayına kadar vatandaşlarımızın önemli bölümünü aşılayabileceğimiz anlamına geliyor. Kaldı ki diğer aşıların da tedariki sürecek, hatta ülkemizde kendimiz imal edeceğiz. Büyük olasılıkla artık sonbahar itibarıyla okullarımız yeniden açılabilecek, restoranlar, kafeler yeniden şenlenecek ve geçtiğimiz Mart ayından bu yana yaşadıklarımız geride kalmış olacak.

Bu haberler içimizdeki umutları yeşertirken, Haziran ayı itibarıyla yeni bir turizm sezonuna da iyimser beklentilerle başlangıç yapıyoruz. Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması neticesinde, ülkelerce alınan korunma tedbirleri kapsamında en fazla etkilenen iş kolu turizm sektörü olmuştu. Ancak bu sıkıntılı dönemde kapalı grup tam sosyal izolasyonun sağlandığı Mavi Yolculuk, sualtındaki mavi derinlere dalışa yönelim ve su sporlarında kişisel farklı deneyimleri yaşama isteği, özel tekne kullanımı ve alımına olan ilgiyi artırmıştı. Üyelerimizin faaliyet gösterdiği bu alanda tüm hazırlıklarımızı tamamlamış olarak yeni bir sezona giriyoruz. Teknelerimiz ve personellerimiz hazır bir şekilde misafirlerini beklerken, yeni sezonun bereketli olmasını, üyelerimize hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyorum.  

Sıkıntılı süreçten geçerken, iş dünyası olarak hibe ve nefes kredisi desteği müjdesini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aldık. Nefes Kredisi'nin, küçük ölçekli şirketlerimizin dertlerine derman olacağına, önemli bir destek sağlayacağına inanıyorum. Geçtiğimiz yıl Nefes Kredisi için Oda olarak 1 milyon TL tutarında bir destek sunmuş, üyemiz 197 firma bu krediden yararlanmıştı. Bu sefer de, kredi imkanından üyelerimizin en geniş şekilde faydalanmasına gayret edeceğiz. Bu vesile ile hibe ve Nefes Kredisi imkanlarını sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan'a, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'a sektörümüz adına teşekkürlerimi sunuyorum.  

Mayıs ayında bir önemli gelişme de, ihrakiye teslimlerinde yaşandı. Bazı Gümrük Müdürlüklerinin, alıcısı belli olmayan ihrakiye teslimlerine ilişkin kabotaj beyannamelerinde alıcı bilgilerine yer verilmemesi, bu bölümün "muhtelif alıcılar" şeklinde doldurulması nedeniyle işlem tesis etmemesi üzerine gemilere ihrakiye teslimleri durma noktasına geldi. Odamızca yapılan girişimler neticesinde Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nden gelen olumlu cevabi yazı ile sektörün yaşadığı önemli bir sorun çözümlenmiş oldu.

Mayıs ayının sonlarına doğru yaşadığımız afet bizleri üzdü. Balıkesir’in Ayvalık ve İzmir’in Dikili ilçelerinde etkili olan fırtına nedeniyle birçok tekne battı ve zarar gördü. 23 Mayıs Pazar günü, Ayvalık’a gittim. Fırtına nedeniyle teknesi batan veya hasar gören vatandaşlarla buluşarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim, önümüzdeki süreçte neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Temennim, inşallah benzer bir afeti bir daha yaşamayız.

25 Haziran’da Dünya Denizciler Günü’nü kutlayacağız. Pandeminin zorlu ve meşakkatli dönemlerinde hakikaten denizcilerimiz çok önemli hizmetler vererek, tedarik zincirinin bozulmaması için ellerinden geleni yaptılar. Geldiğimiz noktada denizcilerin sıkıntıları halen devam ediyor. Uluslararası Deniz Ticaret Odası da, gemi insanlarının kilit çalışanlar olarak tanınması, personel değişim krizi ve gemi insanlarının aşılamada önceliklendirilmesi hususlarına dikkat çekmek amacıyla 25 Haziran Dünya Denizciler Günü kapsamında "Gemi Düdükleri Denizciler İçin Çalsın Kampanyası" başlattı. Bu vesile ile tüm denizcilere önemli hizmetlerinden dolayı bir kez daha takdir, şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Haziran ayında Babalar Günü’nü kutlayacağız. Bu yıl ilk defa babam olmadan bir Babalar Günü geçireceğim. Hakikaten insanın babasını kaybetmesi çok zor geliyor, içiniz yanıyor. Babası hayatta olanlara tavsiyem; gidin onlara sımsıkı sarılın, ellerinden öpün. Bu duygu ve düşüncelerle ailenin temel direği, fedakarlığın ve merhametin simgesi tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyorum. Başta kendi babam olmak üzere ahirete göç eden tüm babalarımızı da rahmetle anıyorum.

Kalın sağlıcakla…