• Anasayfa
  • |
  • 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası Kutlu Olsun

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası Kutlu Olsun

Denizcilik sektörü, küresel ticaretin yüzde 85’ini oluşturan yükleri dünya denizlerinde taşıyarak tedarik zincirinde çok önemli bir rol üstlenmektedir.

Denizlerde çevresel etkileri minimize etmek ve denizleri korumak için uluslararası ölçekte birçok kural-uygulama yürürlüğe girmekte, tedbirler alınmaktadır. Bilindiği üzere Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) kurallarının yanı sıra özellikle AB’nin “Avrupa Yeşil Mutabakatı” sektörümüzü yakından ilgilendiren çok önemli düzenlemeler içermektedir. Ülke olarak 2053 yılı net sıfır emisyon taahhüdümüz çerçevesinde, çevresel etkilerin minimize edilmesi ve denizlerimizi korumak için bizler de yoğun çaba gösteriyoruz.

Bu önemli gün ile eş zamanlı olarak bu yıl "Temiz Deniz, Temiz Dünya" temasıyla Türkiye Çevre Haftası’nı da kutluyoruz.

Türk Denizcilik Sektörü, deniz çevresinin korunmasına atfettiği öneme istinaden, bu yöndeki tüm uluslararası anlaşmalara taraf olmuş ve bu anlaşmaların gereklerini yerine getirmek için elinden geleni büyük bir azim ve iyi niyetle yapmaya gayret etmektedir. Mavi vatanımızın gelecek nesillere temiz bir şekilde aktarılması başlıca hedefimizdir.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası kutlu olsun.

Tamer KIRAN
İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Tüm Sliderlar