• Anasayfa
  • |
  • LOGİSTECH FUARI LOJİSTİK VE DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ İZMİR’DE BULUŞTURDU

LOGİSTECH FUARI LOJİSTİK VE DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ İZMİR’DE BULUŞTURDU

LOGİSTECH FUARI LOJİSTİK VE DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ İZMİR’DE BULUŞTURDU

İZFAŞ tarafından düzenlenen 2.Logistech – Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, 27-29 Eylül tarihleri arasında Fuar İzmir’de yapıldı.

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki fuar sayısının arttığına vurgu yaparak  “Burası Asya ve Avrupa arasında bir deniz kapısı. Burası bir Akdeniz liman şehri. Burası iktisadi sınırları kendinden büyük olan İzmir. Lojistik, İzmir için herhangi bir sektör değil, bu şehrin özü ve kendisidir. Lojistik İzmir için çok kıymetlidir. Her geçen gün bu sektörün biraz daha büyüdüğünü görüyoruz. Küresel büyüklüğü 2023 yılında 10 milyon dolarken önümüzdeki 5 yılda neredeyse 1,5 kat artarak 14 milyon dolara yükselmesini bekliyoruz. İzmir'in tarihinden aldığımız miras gereği bu büyümeden yeterli payı almak zorundayız. 4 yıldır tüm paydaşlarımızla bunun için çalışıyoruz. Alsancak’tan Aliağa’ya limanlarımızla İzmir’i lojistikte öncü hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun tek bir yolu var. İzmir'de kurulumuz, vizyon ortaklığımız ve kent ittifaklarımızı kesmeden korumaya devam edilmesi. Çin, Bir Kuşak Bir Yol Projesi için 5 trilyon dolar ayırdı. Gerek Azerbaycan Ermenistan arasındaki gerginlik, gerek Rusya-Ukrayna savaşı, gerekse Pire limanı büyüme sınırlarını artık doldurmuş olması nedeniyle İzmir'e fırsat doğdu. Başka bir lojistik mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

İZMİR LİMANLARI LOJİSTİK MERKEZ OLARAK PLANLANMALI


Türkiye'nin stratejik önemine dikkat çeken İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk ise, “Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, koşar adımlarla devam ediyor. Tam bir İMC usulü ile yapılan fuar ikinci yılında sektörün parlayan yıldızı oldu. İzmir’in serpilip büyümesi için uygun ortamı da sağladı. Ülkemiz Asya ile Avrupa ülkesinde bir köprüdür. Uluslararası taşımacılık noktasında önemli bir noktada konumlanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını sektörümüz için yeni bir kalkış noktası olarak belirlemeliyiz. İzmir limanları, Türkiye’nin lojistik merkezleri olarak planlanmayı hak ediyor. Alsancak limanı olmadan İzmir limanı olmaz. Lojistik fuarının Türkiye’nin lojistik performansı ve limanlar şehri İzmir’e katkı sağlayacağına inanıyorum. Fuarın 2 yılda bu hale gelmesi büyük başarı. Başka türlü bir lojistik mümkün. Bunu hep birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.


Tüm Sliderlar