• Anasayfa
  • |
  • Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü Kutlu Olsun

Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü Kutlu Olsun

Denizcilik tarihimizin en parlak zaferlerinden olan Preveze Deniz Zaferi’nin 484. yıldönümü ile Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Kaptanıderya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Türk donanması , 27 Eylül 1538’de kendisinden çok daha güçlü düşman donanmasını yenerek büyük bir zafere imza atmış, Akdeniz'i bir Türk gölü haline getirmiştir. Köklü bir maziye sahip Türk Deniz Kuvvetlerimiz, bugün de aynı inanç, azim ve kararlılıkla Mavi Vatanımızda haklarımızı korumaktadır.

Preveze Deniz Zaferi’nin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa’nın “Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur” sözü Türkiye için denizciliğin vazgeçilmez olduğunu göstermektedir. Muzaffer Komutan ve silah arkadaşlarının torunları ve Sivil Bahriyemizin temsilcileri olarak onlardan aldığımız ilhamla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Günümüzde askeri gemi ihtiyaçlarımız hemen hemen tümüyle ülkemiz tersaneleri tarafından karşılanmaktadır. Ülkemiz askeri deniz kuvveti olduğu bilinen 162 ülke içinde bir savaş gemisini tasarlayan, inşa eden, proje ve inşa kontrolünü ve idamesini gerçekleştiren 10 ülke arasında yer almaktadır.

Preveze Deniz Zaferi’nin yıldönümünde Deniz Kuvvetleri Günü’nü kutluyor, Barbaros Hayrettin Paşa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

Kahraman Türk denizcilerini yüce Allah her daim muzaffer kılsın, denizleri sakin, pruvaları neta, ufuk ve bahtları açık olsun.

Tamer KIRAN
İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Tüm Sliderlar