• Anasayfa
  • |
  • Tamer Kıran, DEÜ’ye Odamız Tarafından Kazandırılan Simülatörün Açılış Törenine Katıldı

Tamer Kıran, DEÜ’ye Odamız Tarafından Kazandırılan Simülatörün Açılış Törenine Katıldı

Tamer Kıran, DEÜ’ye Odamız Tarafından Kazandırılan Simülatörün Açılış Törenine Katıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi’nin ileri teknoloji ile donatılan yeni fiziksel mekanları ve eğitim-öğretim olanaklarının açılışı dolayısıyla 10 Mayıs 2022 Salı günü düzenlenen törene katıldı.

DEÜ Tınaz Tepe Yerleşkesi’nde, Odamız tarafından temin edilen son teknolojiye haiz makine dairesi simülatörünün de açılışının gerçekleştirildi törende konuşan Tamer Kıran, bugün Türkiye’de, 61 lisede 12.165, 18 meslek yüksekokulu ve 12 fakültenin Deniz Ulaştırma İşletme bölümlerinde 5.323, Gemi Makineleri İşletme bölümlerinde ise 4.788 olmak üzere toplam 22.276 öğrencinin denizcilik eğitimi gördüğünü kaydetti.

Denizcilik eğitimi anlamında nicelik olarak bir sıkıntı kalmadığını, okul sayısı olarak yeterli sayıya ulaşıldığını belirten Tamer Kıran, “Bundan sonra eğitimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların yapılması önem arz etmektedir. Bu okullarımızdan mezun olacak öğrencilerin ulusal ve uluslararası gemilerde istihdam olmaları için eğitim programlarının mesleğin gereklerine uygun hale getirilmesi gerekmektedir.” dedi. 

Denizcilik sektörümüzün çatı kuruluşu olan Deniz Ticaret Odası olarak öncelikli hedeflerinden birinin, Türk denizciliğinin geleceği olan genç denizcilerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun eğitim almaları için gerekli desteği sağlamak olduğunu vurgulayan Tamer Kıran, “Göreve geldiğimiz günden itibaren denizcilik eğitiminde nicelikten çok niteliğin arttırılması için imkanlarımız ölçüsünde gerekli desteği veriyoruz. Birçok üniversitemize ve lisemize özellikle çok pahalı bir yatırım olan simülatör temin etme konusunda önemli katkılarda bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Simülatörlerde Yerli ve Milli Yazılım Kullanılması 

Simülatör konusundaki sıkıntıya da değinen Tamer Kıran, bu konuda yerli tedarikçinin olmaması, uluslararası tedarikçi sayısının da az olması nedeniyle ülke olarak yatırım yapılması gerektiğini,  kullanılacak yazılımların yerli ve milli hale getirilmesinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Tamer Kıran, “Oda olarak ülke kaynaklarının yurtdışına çıkışının önlenmesi, yerli üreticilerin desteklenmesi hedefi çerçevesinde denizcilik eğitimi veren Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu’na bağlı eğitim kurumlarından gelen yeni simülatör veya mevcut simülatörleri güncelleme taleplerinin yerli imkanlarla tedarik edilmesi hususuna azami önem veriyor ve tedarik çalışmalarını bu yönde sürdürüyoruz. Son dönemde simülatör talebinde bulunun okullarımızdan 3 tanesine, yerli bir yazılım firması ile anlaşma yaparak, yerli yazılım kazandırma yoluna gittik. Bu bağlamda siz değerli akademisyenlerimizden Odamıza destek olmalarını da bekliyoruz.” diye konuştu.

Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, İzmir Liman Başkanı Ünal Hakan Atalan, İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, DEÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci katıldı.

Öte yandan, Tamer Kıran, açılış töreni öncesi İzmir Şubemizin inşaatı devam eden yeni hizmet binasını gezerek incelemelerde bulundu.

Tüm Sliderlar