• Anasayfa
  • |
  • Ülkemiz Denizciliği İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz

Ülkemiz Denizciliği İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz

Ülkemiz Denizciliği İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz

Pandemi ile beraber ertelenmiş talebin sonucu olarak olağanüstü oranda büyüyen küresel ekonomi, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkileri, dünya çapında ortaya çıkan yüksek enflasyon, gelişmekte olan ülkelerin yüz yüze kaldığı borç krizi ile yeni bir döneme girmiş bulunuyor.  

Başta Amerikan Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası olmak üzere gelişmiş ülkelerin uyguladığı faiz yükseltme ve mali sıkılaştırma politikaları, dünya ekonomisini resesyona doğru sürüklüyor.  Rus doğalgazına ambargo uygulamaya başlayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin şimdiden resesyonun içine girdiği belirtiliyor.

Deniz ticareti de artış hızı yavaşlayan ticaret hacmi ve küresel tedarik zincirindeki iyileşme doğrultusunda yeniden şekilleniyor. Yeni devreye giren konteyner kapasitesi ve azalan taleple beraber navlunlarda gevşeme devam ediyor. Drewry Dünya Konteyner Endeksi 40’lık konteyner için 6.820 dolara geriledi. Bu rakam bir yıl öncesinden yüzde 24 daha düşük. Baltık Kuruyük Endeksi ise 2,100 puan civarında, geçen yılın yüzde 30 daha gerisinde bulunuyor.  

Ülkemiz ekonomisi, dış kaynaklı negatif basınç ve bünyesinde taşıdığı yapısal sorunların birleştiği çok kırılgan bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan AB üyesi ülkelerdeki durgunluk ve euro/dolar paritesinin eşitlenme noktasına gelmesi, ihracatı olumsuz etkilemeye başladı. Dış ticaretimizin ana kapıları olan limanlarımızın yük hacminde küçük artışlar var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre yılın ilk altı ayında limanlarda elleçlenen yük miktarı 273 milyon ton, elleçlenen konteyner miktarı ise 6 milyon 387 bin TEU oldu. Yılsonunda konteyner elleçleme rakamlarının geçen yılın düzeyinde, 12-13 milyon TEU civarında olması bekleniyor.  

Geçen yıl karantina önlemlerinin gölgesine iyi bir performans gösteren deniz turizmi sektörümüz, bu yıl pandemi sonrası yasakların ve kısıtlamaların kalktığı bir sezonu yaşıyor. Yüksek enflasyon nedeniyle iç pazardaki daralmayı doğrudan hisseden sektör, yurtdışından gelen yoğun taleple kayıpları telafi etmeye çalışıyor. Yat turizmi, marinalar ve su sporları alanları, ertelenmiş talebin de etkisiyle oldukça canlı. Günübirlik gezi tekne turizminde doluluk oranlarının henüz istenen seviyede olmadığını gözlemliyoruz. Kapıda vize uygulaması askıya alınmasına rağmen Ege kıyıları ile Yunan adaları arasında sefer yapan feribotlara büyük ilgi var. Kruvaziyer turizminde hayallerimizi gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Yolcu gemilerini limanlarımıza çekmek için harcadığımız emeklerin karşılığını almaya başladık. Egeport Kuşadası Limanı’nda altı gemiyi, İzmir Alsancak Limanı’nda üç gemiyi aynı anda gördük. Denizcilik Genel Müdürlüğü rakamlarına göre yılın ilk yarısında 286 gemi ve 205 bin yolcu ülkemize geldi. 2023 yılında ve sonrasında ülkemiz limanlarında çok daha fazla kruvaziyer geminin yanaşacağını tahmin ediyoruz.

Kuşadası’nda düzenlediğimiz protokol ziyareti ve üye buluşması ile Kuşadası ve Didim üyelerimizle, Çeşme’de gerçekleştirdiğimiz protokol ziyareti ve üye buluşması ile Çeşme ve Yarımada’daki üyelerle bir araya gelerek, konuları ele aldık ve yeni sezonun bereketli geçmesi temennisinde bulunduk. Üyelerimiz deniz turizminin her alanında üstün gayret göstererek, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyorlar.  

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk denizciliğine armağan ettiği 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96. Yılını bir başka coşku ile kutladık. Liman ve deniz şehri İzmir’in tarihi geçmişine yakışır Pasaport’taki Yeni Hizmet binamızda, Meclis Üyemiz Taner İzmirlioğlu’nun denizcilik tarihi koleksiyon sergisi, Murat Kaptan’ın sualtı fotoğraf sergisi,  Hakkı Yücel’in Türk kayıkları sergisini açtık. Denizcilik protokolü ve üyelerimizle kokteylde bir araya geldik. Yeni binamız önünde halka balık ekmek dağıttık. 

Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Türkiye’nin geleceğine inanıyor, ülkemiz ve İzmir denizciliği için çalışmaya devam ediyoruz.   

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun. Kalın sağlıcakla.  

Yusuf ÖZTÜRK
Yönetim Kurulu Başkanı
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi