• Anasayfa
  • |
  • TÜRKİYE DENİZCİLEŞMEYE DEVAM ETMELİ

TÜRKİYE DENİZCİLEŞMEYE DEVAM ETMELİ

TÜRKİYE DENİZCİLEŞMEYE DEVAM ETMELİ

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94. yılını kutladık. Büyük Önder Atatürk’ün “Denizini kontrol altında tutan, ihtiyacı olan bir şeyi, ihtiyacı olduğu zaman, istediği konuma ulaştırabilen kazanır” sözü, “Denizci Millet, Denizci Ülke” olma hedefinde bize ışık tutmaya devam ediyor.

Dünya kargo hareketinin yüzde 90’ını gerçekleştiren deniz taşımacılığının önemi, Kovid-19 küresel salgını döneminde daha net şekilde ortaya çıktı. Yenidünyada denizyolunu ve limanları en etkin şekilde organize edip tedarik zincirini koruyan ülkeler bir adım öne geçiyor. Denizcilik hem hacmen hem de otonom gemiler, insansız limanlar, Lojistik 4.0, Blockchain teknolojisi ile dijital olarak dönüşüyor.

FİLODA 16. SIRADAYIZ

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı 2019 Raporu’na göre Türk deniz filosunda bin 522 Türk sahipli gemi bulunuyor. 7 milyon 164 bin dedveyt tonu Türk bayraklı olmak üzere Türk sahipli gemi filomuzun büyüklüğü 27 milyon 609 bin dedveyt ton. Küresel deniz filosundaki toplam payımız yüzde 1.41 iken, dünyada 16. sıradayız. Ülkemizin ilk 10 denizci ülke arasında yer alma hedefi için daha fazla denizcileşmeye ihtiyacımız var.

Türkiye, 177 limanla Akdeniz’de dördüncü sırada yer alıyor. Geçen yıl konteyner limanlarında 11 milyon TEU’dan fazla, tüm limanlarda ise toplam 500 milyon tona yakın yük elleçlendi. Dış ticarette denizyolunun kullanım oranı yüzde 63 seviyesinde. Üç tarafı denizle çevrili bir ülke olarak en ucuz ve çevreci taşıma modu olan denizyolunu, diğer taşıma modları ile entegre şekilde çalıştırmalıyız. Limanları sanayi merkezlerine bağlayıp lojistik performansımızı artırırsak, ülke ekonomisinin rekabet gücünü de yükseltmiş oluruz.

İZMİR LOJİSTİKTE AKTARMA MERKEZİ OLUR

İzmir Limanları, yaklaşık 1.6 milyon TEU elleçleme rakamı ile ülkemiz konteyner taşımacılığında yüzde 15 paya sahiptir. Alsancak Limanı ve bu limanla birlikte değerlendirilecek “Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi”, Aliağa bölgemizdeki limanlar ile Kuşak ve Yol Projesi’nde aktarma merkezi olarak konumlanabiliriz. Çin’in Avrupa’daki lojistik üssü haline gelen Pire Limanı’na alternatif olabiliriz. İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi’ni tamamlayarak İzmir Limanı’nın ekonomik, Körfezin ekolojik kalkınmasını sağlayabiliriz. Odamızın da işbirliği yaptığı İzmir Denizcilik Kültür Merkezi ve İzmir Deniz Festivali projeleri ile İzmir’i denizci şehire dönüştürebiliriz.

 
Yusuf ÖZTÜRK
Yönetim Kurulu Başkanı
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi